CORECT

Collection by Veronica dumitrescu

10 
Pins
 • 
15 
Followers
PLANSE LIMBA ROMANA | ROTAREXIM S.A. | Magazin virtual | Categorie produse School Lessons, Kids Education, Diy For Kids, Parenting, Teaching, Sad, Early Education, Education, Childcare

PLANSE LIMBA ROMANA | ROTAREXIM S.A. | Magazin virtual | Categorie produse

PLANSE LIMBA ROMANA | ROTAREXIM S.A. | Magazin virtual | Categorie produse

Câteva pleonasme de care ar trebui să te ferești. Romanian Language, Kids Education, Good To Know, Grammar, Montessori, Parenting, Classroom, Study, Watercolor

Editura Hyperliteratura

Câteva pleonasme de care ar trebui să te ferești.

Eu VOIAM, nu Eu VROIAM  Este vorba despre verbul „a voi”, nu „a vrea”, care la imperfect este „eu vream” / „tu vreai” / el, ea „vrea”.  Corect este „eu voiam” / „tu voiai” / el, ea „voia” șamd. Kids Education, Montessori, Things I Want, Homeschool, Language, Teaching, Deco, How To Make, Languages

Editura Hyperliteratura

Eu VOIAM, nu Eu VROIAM Este vorba despre verbul „a voi”, nu „a vrea”, care la imperfect este „eu vream” / „tu vreai” / el, ea „vrea”. Corect este „eu voiam” / „tu voiai” / el, ea „voia” șamd.

Varianta corectă a verbului „a avea” la conjunctiv pers. a III-a este „să aibă”, nu să „aibe”.   Ex: Sper să aibă pâine la magazin. / El trebuie să aibă grijă de sănătatea lui. Personal Development, Teaching, School, Author, Career, Education, Onderwijs, Learning, Tutorials

Editura Hyperliteratura

Varianta corectă a verbului „a avea” la conjunctiv pers. a III-a este „să aibă”, nu să „aibe”. Ex: Sper să aibă pâine la magazin. / El trebuie să aibă grijă de sănătatea lui.

Corect este „eu voiam”, nu „eu vroiam”.   „Eu vroiam” nu există, este o combinație greșită dintre verbul „a voi” și „a vrea”. La imperfect, corect este „eu voiam” (de la „a voi) sau „eu vream” (de la „a vrea”). Classroom Ideas, Language, Classroom Setup, Languages, Language Arts, Classroom Themes

Corect este „eu voiam”, nu „eu vroiam”. „Eu vroiam” nu există, este o combinație greșită dintre verbul „a voi” și „a vrea”. La imperfect, corect este „eu voiam” (de la „a voi) sau „eu vream” (de la „a vrea”).

Forma corectă în genitiv / dativ pentru substantivele proprii de gen feminin este: Cristinei, Oanei, Anei, Danei șamd.   Excepţie fac numele străine (lui Marry, lui Susanne șamd) sau substantivele proprii de gen feminin care se termină în consoană (lui Carmen, lui Ingrid șamd). Language, School, Romans, Languages, Language Arts

Forma corectă în genitiv / dativ pentru substantivele proprii de gen feminin este: Cristinei, Oanei, Anei, Danei șamd. Excepţie fac numele străine (lui Marry, lui Susanne șamd) sau substantivele proprii de gen feminin care se termină în consoană (lui Carmen, lui Ingrid șamd).