Bir İtalyan Sanat Akımı "Ferrari"

1947'de Enzo Ferrari tarafından kurulan İtalyan lüks otomobil markasının dünü ve bugünü.
13 Pins19 Followers
12.	2000’li yıllara gelindiğinde Ferrari sadece otomobil dünyasındaki avangard misyonuyla konuşulmuyor, aynı zamanda Formula 1’deki Scuderia Ferrari takımının başarısıyla da Dünyaya kendisini duyurdu. Elbetteki bu başarıyı iyi bir Ferrari pilotuyla Michael Schumacher’la elde etti. Schumacher, 2000- 2004 yılları arasında Ferrari takımını şampiyon ederek Ferrari’yi zirvelere kadar çıkarmıştı o dönemlerde.

12. 2000’li yıllara gelindiğinde Ferrari sadece otomobil dünyasındaki avangard misyonuyla konuşulmuyor, aynı zamanda Formula 1’deki Scuderia Ferrari takımının başarısıyla da Dünyaya kendisini duyurdu. Elbetteki bu başarıyı iyi bir Ferrari pilotuyla Michael Schumacher’la elde etti. Schumacher, 2000- 2004 yılları arasında Ferrari takımını şampiyon ederek Ferrari’yi zirvelere kadar çıkarmıştı o dönemlerde.

10.	Ferrari Testarossa! İlk üretildiği 1984 yılından bu yana tüm zamanların en efsanevi premium spor arabası olmayı başardı. O üretildikten sonra spor arabaların tasarım mantığı tamamiyle değişti. 1984’te Testarossayı tasarlayan Pininfarina, onun çizgileriyle, tasarımıyla, gövdesiyle adeta bir Ferrari kalıbı çıkarttı ve Ferrari’nin karakterini belirledi.

Ferrari Testarossa was introduced in the Paris Motor Show in October The Pininfarina designed Ferrari Testarossa was visually radically different from its predecessor, although it still featured a mid mounted flat twelve engine.

4. Enzo’nun ürettiği arabalar ve yarışlardaki başarıları dışında şirketine yeterince finansal katkıda bulunamamış olmalı ki 70’li yıllarda Dünya ekonomisinin gelişim ritmine ayak uyduramadı ve Ferrari şirketi büyük maddi sıkıntılarla karşı karşıya geldi. Normalde bankalardan borç alarak şirketini ayakta tutması gereken Enzo Ferrari, şirketini ayakta tutabilmek için büyük bir risk alarak İtalyan mafyasından borç alır.

4. Enzo’nun ürettiği arabalar ve yarışlardaki başarıları dışında şirketine yeterince finansal katkıda bulunamamış olmalı ki 70’li yıllarda Dünya ekonomisinin gelişim ritmine ayak uyduramadı ve Ferrari şirketi büyük maddi sıkıntılarla karşı karşıya geldi. Normalde bankalardan borç alarak şirketini ayakta tutması gereken Enzo Ferrari, şirketini ayakta tutabilmek için büyük bir risk alarak İtalyan mafyasından borç alır.

9.	1969 yılında Ferrari’nin hisselerinin büyük bir bölümü Fiat’a ait olsada bu yıllarda Ferrari büyük sıçramalar yapmıştır. Bu sıçrama Enzo’nun tasarımcı arkadaşı olan Battista Farina'nın oğlu Sergio Pininfarina kendine özgü modern ve muhteşem tasarımıyla 1971 Ferrari BB’yi tasarladı ve bu araba ile Enzo otomobil dünyasına devrim niteliğinde bir giriş yaptı.

In the words of Sergio Pininfarina, the 512 BB was: “An epoch-making car that marked Enzo Ferrari’s conversion to the mid-engine. A slim low-slung line with a scooped side dividing the body into two seemingly overlapping shells”.

13. 2012 itibariyle gelinen nokta ise “Station”. Station kavramı Ferrari’nin 2012’ye kadar ürettiği tüm otomobillerin kafalarda yarattığı kalıplaşmış bir takım tasarım çizgileri vardı. Fakat Ferrari F12 Berlinetta’sıyla bu tabuları yıktı ve artık Ferrari’den bahsedilirkende “station” kavramı kullanılabilecek. F12 Berlinetta’ya genel hatlarıyla bakacak olursak; 6.3 litre 740hp motoru ve 3.1 saniyelik 0-100’üyle ailenin en güçlü en şahlanan üyelerinden biri.

passion for excellence

8.	Dünya ekonomisinin gelişimi ve maddi sorunlarla bir türlü başa çıkamayan Ferrari şirketi çareyi hisselerinin bir bölümünü Fiat’a satmakta buldu. 18 milyon dolarlık Ford’un yaptığı teklif başta cazip gelse de Ford’un Ferrari’nin yarış takımına karışacağı fikri Enzoya geri adım attırır ve Ford’a satmaktan vazgeçer. 1969 yılında oldukça güç durumda kalan Enzo Ferrari şirketin hisselerin yarısını Fiat'a vererek, yönetimden bir adım geri çekildi. 1988 yılında da Fiat hisselerin %90'ına sahip…

8. Dünya ekonomisinin gelişimi ve maddi sorunlarla bir türlü başa çıkamayan Ferrari şirketi çareyi hisselerinin bir bölümünü Fiat’a satmakta buldu. 18 milyon dolarlık Ford’un yaptığı teklif başta cazip gelse de Ford’un Ferrari’nin yarış takımına karışacağı fikri Enzoya geri adım attırır ve Ford’a satmaktan vazgeçer. 1969 yılında oldukça güç durumda kalan Enzo Ferrari şirketin hisselerin yarısını Fiat'a vererek, yönetimden bir adım geri çekildi. 1988 yılında da Fiat hisselerin %90'ına sahip…

7. Şirketini borç batağından kurtarmak için İtalyan mafyasından borç alan Enzo Ferrari, borcunu geri ödeyemeyince mafya borcunu Alfredo’yu zehirleyerek Enzo’ya ödetir. O dönemde gerek medya, gerekse mahkeme tutanakları Alfredo’nun “kas gelişememezliği hastalığından ya da uyuşturucu kullandığından dolayı öldüğünü öne sürdüler. Fakat Alfredo Vittorio Jano’ya ölümünden 1 yıl önce Formula 2 araçlarının motor tekniğini ilettiğinden, son dönemlerinde gayet sağlıklı ve dinç olduğu anlaşılabiliyor.

Alfredo Ferrari (nickname Alfredino or Dino) was the only son of Enzo and Laura Ferrari. Alfredo suffered from Duchenne Muscular Dystrophy; he died on 30 June 1956 at the age of before his namesake Dino and Fiat Dino automobiles were produced.

6. Alfredo Ferrari kısa zamanda kendisini geliştirerek genç ve yenilikçi beyniyle babasının gurur duyabileceği bir evlat olur ve 1951’de adına kendi ismini verdiği otomobili tasarlayıp geliştirir.

Derek Bell in a Ferrari Dino 166 Formula 2 at the Eifelrennen 1969 – Photo by Lothar Spurzem

3. 1946 yılında Enzo Ferrari Maranello’ya gelir ve sonunda düşlerini gerçekleştirebileceği yani hayalindeki, zihnindeki  koşuşan atları metallerle şekillendirebileceği otomobillerini üretebilecği fabrikayı, Ferrari’yi kurar. Yapılacak ve ön görülen tek bir hedef vardı, tüm Dünya’nın kendilerine “Ferrari” adını verebileceği, saygı duyulacak bir at sürüsü yapıp yarışlara sokmaktı. Ve at çiftliğine artık sahipti.

3. 1946 yılında Enzo Ferrari Maranello’ya gelir ve sonunda düşlerini gerçekleştirebileceği yani hayalindeki, zihnindeki koşuşan atları metallerle şekillendirebileceği otomobillerini üretebilecği fabrikayı, Ferrari’yi kurar. Yapılacak ve ön görülen tek bir hedef vardı, tüm Dünya’nın kendilerine “Ferrari” adını verebileceği, saygı duyulacak bir at sürüsü yapıp yarışlara sokmaktı. Ve at çiftliğine artık sahipti.

2. İtalyan otomobillerinin ruhu ve yürür aksam parçaları konusunda ustalaşmasıyla Auto-Avio Costruzion’u açtı. Burayı açmasının nedeni bazı araçlar için yedek parça üreterek yaşamını devam ettirmekti ve Enzo o dönemlerde İtalya Modena şehrinde küçük bir araç tasarım atölyesi kurarak kafasında yarattığı otomobilleri çizerek kağıda dökmeye başlamıştı. II.Dünya Savaşının İtalya’ya olan olumsuz yöndeki etkileri nedeniyle İtalya’dan uzaklaşarak Maranello’ya taşınmak zorunda kaldı.

In 2009 Jan Kaplicky died suddenly before the completion of the project and supervision of the work was entrusted to Andrea Morgante, former associate director of the study and currently director Shiro Studio.Project description by Andrea Morgante:

1. 1898 yılında Dünya’ya gelen Enzo Ferrari, henüz 18 yaşında I. Dünya savaşında ailesini kaybetmesinin ardından o dönemlerde yani 1916’da yarışçılık kariyerine başladı. İtalyan olmasından dolayı genetiğine kendisini daha yakın hisseder ve Alfa Romeo’nun yarış pilotu olur. Enzo’nun hız tutkusu Alfa Romeo’nun yürür aksamı ve ruhuyla çok iyi entegre olunca, Enzo Alfa Romeo’yu bir eldiven gibi eline giydirip yarış pilotluğu kariyerinde kısa sürede yıldızı parlar.

F&O Fabforgottennobility - Thank You MEN Enzo Ferrari, Ferruccio Lamborghini

Pinterest
Search